Ogrodzenia Gabionowe

Zagospodarowanie przestrzeni na podwórku może być przykrym obowiązkiem albo polem do popisu dla kreatywności i wyobraźni. Żeby w ciekawy i nowoczesny sposób oznaczyć poszczególne części przestrzeni, można postawić ogrodzenia gabionowe. Składają się one z konstrukcji bazujących na ułożeniu obok siebie stalowych koszy, zrobionych z prętów i siatki. Można je łączyć z innymi elementami, tworząc ciekawe aranżacje. Stal nierdzewna nadaje się do tworzenia kompozycji na podwórku, bo nie jest podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mrozy, deszcze czy upały. Doskonała jakość wykonania, gruba powłoka antykorozyjna oraz prosty i szybki system montażu zapewnia brak konieczności konserwacji przez długie lata.

Do czego służą?

Gabiony można wykorzystać do stawiania ogrodzeń całych działek, w formie potężnych murów z betonowym wykończeniem lub, uzupełnionych drewnianymi deskami, płotów. Nadają się także do wyznaczania kwietników, tworzenia niskich murków wzdłuż domu lub garażu. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od rozmiarów działki, potrzeb właścicieli i ich wyobraźni. Ogrodzenia gabionowe można montować i wypełniać samemu lub zlecić to profesjonalnej firmie. Gdy chcemy stawiać je samodzielnie najlepiej zacząć od niskich murków, wypełnionych lekkim materiałem, gdyż niewłaściwie umocowany płot, ze zbyt ciężkim materiałem, np. kamieniami, może się zawalić. Zwłaszcza jeżeli jest niewłaściwie przytwierdzony do podłoża, a szkielet ogrodzenia gabionowego nie jest wystarczająco mocny.

Jak tworzyć dekoracje?

W zależności od kształtu modułu można je wypełnić kamieniami lub żwirem, itp. wszystko zależy od wyobraźni i potrzeb. Aby tworzyć ciekawsze i bardziej oryginalne wzory, warto wypełniać kosze kolorowymi szkiełkami, tworzyć wzory z taśm lamp LED albo latarni czy innego oświetlenia. Ciekawym sposobem wykonania ogrodzenia, jakie oferują gabiony, jest łączenie modułów deskami. Drewno sprawi, że kompozycja będzie jednocześnie nowoczesna, przez stal gabionowego ogrodzenia, ale zarazem klasyczna i naturalna, przywodząca na myśl las. Zbudowanie takiego muru zapewnia dużą prywatność, a także osłonę przed przedostawaniem się dźwięków i hałasów z ulicy.

Ogrodzenia gabionowe mogą być uzupełnione innymi produktami tego typu, które sprawią, że podwórko będzie się prezentowało jak jedna, spójna kompozycja z motywem przewodnim. Można do tego wykorzystać:

  • stoliki na donice,
  • doniczki,
  • piramidy,
  • drabinki.

Na stolikach można położyć ceramiczne doniczki z kwiatami, ale także lampiony, które będą tworzyły intrygujące kompozycje. Drabinki i piramidy mogą posłużyć za niezależną dekorację podkreślającą estetykę przestrzeni, albo stanowić podstawę dla pnącego bluszczu lub róż.

Moduły ELGARDEN dzięki swojej innowacyjności pozwalają na możliwość zestawiania wielu konfiguracji i dowolnych kształtów płotu i uzyskanie różnych efektów. W połączeniu z białymi kamieniami i prostymi akcesoriami, takimi jak lampy, można stworzyć nowoczesny i minimalistyczny efekt. Stawiając murek przy betonowej drodze można wzbogacić go o równo przycięte krzaki, co daje surowy widok. Wkładając do konstrukcji kłody drewna albo sadząc przy ogrodzeniu gabionowym bluszcz, zyskuje się efekt naturalnej, dzikiej przyrody w schludnym wydaniu.